Hatay

TAMEB Kapsamında Hatay’da Devam Eden Mesleki Kurslar

  • Aşçı Çırağı
  • Pastacı Çırağı

Hatay ili dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Yöredeki yerleşmelerin tarihi, yaşamı kolaylaştıran ılıman iklim koşulları ve verimli toprakların varlığı nedeniyle, İÖ 100.000’le başlatılan Orta Paleolitik Dönem’e kadar uzanmaktadır. Hatay yöresini çekici kılan ve tarihin her döneminde göçlere açık olmasını sağlayan bir başka özellik de, Anadolu’yu Çukurova yoluyla Suriye-Filistin’e bağlayan yolların kavşak noktasında bulunmasıdır. Ayrıca, Mezopotamya’dan Akdeniz’e çıkmak için kullanabilecek en uygun limanlar yine Hatay yöresindedir. Hatay, ülkemizin güneyinde, İskenderun körfezinin doğu kıyılarında yer alır. Batıdan Akdeniz, güney ve doğudan Suriye, kuzeybatıdan Adana, kuzeyden Osmaniye ve kuzeydoğudan Gaziantep ile çevrilidir.

 

Hatay ilinde, 2’si merkez ilçe olmak üzere toplam 15 ilçe bulunmaktadır. 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla Hatay’ın 1.575.226 kişilik nüfusunun %50,2’si (790.209 kişi) erkek, %49,8’si (785.017 kişi) kadındır. Hatay 81 il içerisinde 2016 yılında da olduğu gibi toplam nüfus bakımından 13. sıradadır.

 

Hatay ilinin ekonomik hayatına hakim sektörler; ticaret, tarım, sanayi, ulaştırma (nakliyecilik) ve inşaat sanayidir. Hatay ilinden demir-çelik mamulleri, otomobil filtre imalatı, tarım araç ve gereçleri imalatı ve satışı ile tarımsal ürünlerden başta yaş sebze ve meyve ile narenciye üretim ve ihracatı yoğun olarak yapılmaktadır. Hatay taşımacılık sektöründe İstanbul’dan sonra en fazla filoya sahip ikinci ildir.

 

Hatay ilinde, Antakya ve Payas’ta birer ve İskenderun’da iki tane olmak üzere toplam 4 adet organize sanayi bölgesi (OSB) bulunmaktadır. Söz konusu OSB’lerde 8.500 kişinin üzerinde istihdam sağlanmakta olup ildeki OSB’ler % 100 doluluk oranına sahiptir. Bu sebeple yeni OSB’lerin sanayiye kazandırılması için çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda Hassa, Erzin, Kırıkhan ve Altınözü ilçelerinde yeni OSB’lerin kurulum çalışmaları devam etmektedir.

 

Suriye krizi sebebiyle Hatay ilinde bulunan sınır kapılarının düzenli olarak çalışamaması, ilin ekonomik durumunu olumsuz etkilemiştir. Ayrıca, Suriyeli misafirler sosyo-ekonomik hayatı ve özellikle küçük ölçekteki esnafları olumsuz etkilemektedir. 26 Nisan 2018 tarihli Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre kamplarda yaşayanlar dahil olmak üzere Hatay ilinde 443.000 Suriyeli misafir bulunmaktadır ve bu rakam ilin toplam nüfusunun %28’ine tekabül etmektedir. Suriyeli misafirler özellikle il merkezinde (Antakya) ve Reyhanlı’da yoğunlaşmaktadırlar. 1 konteynerkent ve 7 çadırkentin bulunduğu Hatay ilindeki barınma merkezlerinde yaklaşık 18.000 Suriyeli misafir yaşamlarını sürdürmektedir. Hatay, Suriyeli misafir sayısı bakımından İstanbul ve Şanlıurfa’dan sonra Türkiye’deki en kalabalık 3. şehirdir.

 

TAMEB Projesi faaliyetleri, Hatay ilinin Merkez ilçesi olan Antakya’da, 2016 yılının Temmuz ayındaki Türkçe dil kursları ile start almış ve devam etmektedir. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü (Halk Eğitim) kontrolünde, Aşçı Çırağı ve Pastacı Çırağı Meslek Kursları devam etmektedir. 1 Mayıs 2016 tarihinde TAMEB Projesinin Türkiye’deki yürütücüsü olan sequa gGmbH Türkiye Temsilciliği ile, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Hatay Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (HESOB) arasında bir protokol imzalanmıştır.

TAMEB-Hatay İş Birliği Protokolü Yapılan Kurumlar

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası

www.antakyatso.org.tr

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği