Kurumsal

2011 yılında başlayan Suriye’deki iç savaş, Türkiye’ye büyük bir Suriyeli Mülteci akınını başlattı. 2017 yılı sonu itibariyle, geçici koruma kapsamında Türkiye’de yaşayan geçici koruma altında 3,5 milyon Suriyeli bulunmakta ve bunların büyük çoğunluğu (%94) kampların dışında yaşamaktadır. Kamp dışında yaşayan bu insanların kendilerine gelir yaratacak şekilde güçlendirilmeleri, iş ve meslek sahibi olmaları, hem Türkiye’de yaşamlarını sürdürebilmeleri ve sosyal hayata katılımları; hem de Suriye’ye döndüklerinde ülkenin yeniden inşasına destek vererek yeni bir perspektif sahibi olabilmeleri açısından önemlidir.

Bu anlamda Türk-Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme (TAMEB) Projesi; Türkçe dil eğitimleri, sosyal entegrasyon modülleri ve mesleki beceri kazandırma kurslarıyla dezavantajlı Türk gruplarının yanında bu insanların da kendilerine bir gelecek oluşturmalarına destek vermektedir.

 

Fon Sağlayıcı ve Yürütücü

TAMEB Projesi Alman Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından sağlanan 15 Milyon Avroluk bir fon ile, Alman Kalkınma Kuruluşu sequa gGmbH üzerinden desteklenmektedir. Projenin idaresi, Türkiye’de kurulu ve merkezi Ankara’da bulunan sequa gGmbH Türkiye İrtibat Ofisi tarafından yapılmaktadır.

 

Hedef Kitle

TAMEB Projesi’nin hedef kitlesi; özel politika gerektiren Türk grupları ve geçici koruma altındaki Suriyelilerdir.

 

Proje İlleri

TAMEB Projesi, bünyesinde en fazla mülteci nüfusu bulunan 6 ilde gerçekleştirilmektedir:

  • Ankara (Merkez ve Türkiye İrtibat Ofisi)
  • İstanbul
  • Hatay
  • Mersin
  • Kilis

 

Proje Süresi

Projenin uygulama dönemi, Ocak 2016 ve Nisan 2019 arasındadır.

 

Aynur Kuytu, sequa Türkiye Direktörü

 

Sequa Türkiye : Kader Sokak 25/4 G.O.P. 06700  Çankaya Ankara Türkiye

Tel. : +90 312 466 32 71

Fax : +90 312 466 32 97

Mailto : aynur.kuytu@sequa.de